20 juli 2014

Får jag begagnade skivor av Bokus eller vad?

Fick ett mail från bokus.com 

Där står det "För dig som vill koppla av med lyssning vill vi slå ett slag för vår proppfulla ljudboksloppis med ljudböcker från 59 kr. 

För mig betyder loppis 
1. Galet låga priser vilket gör det möjligt att fynda. 
2. Sakerna är begagnade och säljs inte i nyskick av ett företag. 

Här missar man båda dessa punkter. Många av böckerna säljs för mer än halva priset (trots att man skriver att man har galet låga priser) och jag gissar att de som säljs inte är tillbakaskickade exemplar från kunder som ångrat sig. 

Nä tyvärr Bokus jag tycker ert val av kampanjnamn bara är trams!

15 juli 2014

Bokbantning

Den smala bit jag håller är det enda jag behöver av min guidebok. Tror jag skall kolla med skyltex här i stan om de kan ta isär boken och bara limma ihop de delar jag behöver. Någon som vet om det går?

26 juni 2014

En av mina svaga sidor visar sig från sin sämsta sida just nu...

En av mina sämsta sidor är att jag verkligen mår dåligt av när någon säger att jag gjort fel när jag inte gjort det. Jag vill och svarar oftast i långa "försvarstal".

Men ingen bryr sig. Oftast är de ju övertygade om att jag gjort fel så min förklaring som faktiskt bevisar att jag gjort det jag skall och oftast lite till låter bara som ursäkter i deras öron. Rättshaveristvarning. 

Nu står jag inför ett sådant tillfället. Jag fick höra att jag inte gjort vad som förväntades av mig. Det är bara det att personen har lagt en roll på mig som jag faktiskt inte har/hade. Jag har däremot agerat delvis som om jag hade den rollens ansvar. Jag har brytt mig om en grej. Lyft upp det och påpekat att här har det blivit något tokigt. Och får höra att jag borde bevakat så det tokiga inte skett. Men innan det knasiga inträffade så lyfte jag frågan "hallå tänk nu på att...". "Lugn vi har koll på allt" fick jag till svar från de som verkligen hade ansvaret. Men nä det hade de ju uppenbarligen inte och nu är det typ mitt fel att man missat det hela. Jag borde ha bevakat att det blev rätt. 

Jag blev så arg och ledsen. Jag skrev ett långt mail där jag förklarar att jag faktiskt bara råkar vara en person som brytt mig och lyft upp risker och att vi kan tappa möjligheter. Inte haft något direkt ansvar för skeendet. 

Men mailet ligger i utkastlådan. Det känns som om det kommer vara helt verkningslöst att skicka. Jag kommer inte få någon ursäkt, jag kommer inte få en klapp på axeln för att jag faktiskt lyft upp ett problem. Snarare blir jag en gnällkärring som skriver långa mail. 

För jag har rätt bra koll på saker och hur skeenden varit, vad som påverkat vad osv.  Personen som ansåg att jag inte gjort det jag skall verkar inte vara insatt alls i vad som hände under den perioden eller hur det blev. Hen ser bara att jag brydde mig alltså måste jag haft ett ansvar. Typ. 

Jag tror ärlig att jag skall sluta bry mig. Jag skall bara göra exakt det jag blir tillsagt om ens det. Ibland blir jag ombedd att göra lite väl mycket grejer pga "du som vet allt"...

Jag måste lära mig att om man lyfter upp ett problem så blir man ägare av det för det finns ingen som är beredd att ta över ägandeskapet och göra något åt det. Och jag kan inte sitta med alla problemen på mina axlar. Jag känner mig galet nertyngd av ansvar jag inte bett om. 

Nu skall jag väl tillägga att just i den här saken verkar det i alla fall finnas en vilja att försöka lösa det hela. Meningen om att jag inte gjort det som förväntas av mig kom som en bisats nästan. Men för mig kunde den lika gärna stått i fet, röd, blinkande text mitt i mailet. 

Det är som sagt en av mina svagheter. Jag bryr mig i saker jag inte ansvarar för i jag tar oerhört illa vid mig när någon sedan försöker få det till att jag inte skött mitt ansvar. 

Mailet får ligga kvar i utkast. Kanske skickar jag det till en av mina chefer med en begäran om att han tar mig i försvar. Han vet hur det låg till. Önskade bara att han (han var cc:ad på mailet) kunde se den där meningen och svara väldigt kort med något som försvarar mig. Men för honom lyser inte texten fet, röd och blinkande. För honom är det inget som står där. Han kommer bara säga "äh hen vet inte hur det såg ut och vem som hade hand om vad, bry dig inte, vi vet ju hur det var och det räcker ju". 

Men för perfektionisten Bea som dessutom lägger alldeles för mycket av sin person i hur hon presterar på jobbet kommer det alltid sitta där att en person tror att jag är en slarvig jävel. 

Hur fan lär man sig att släppa sådant. Bli en sådan som rycker på axlarna och bara glömmer?

När det gäller ansvar har jag ett mentorskap just nu på jobbet. Jag drillar en kollega i ett ämne jag är sjukt bra på. Hen kämpar väl lite mer kan man säga. Jag får dagligen kämpa med att inte ta över, gå in och ta ansvaret för det som skall produceras. Det är hens ansvar. Jag skall bara lotsa hen rätt genom en viss djungel. Försöka få hen att fatta rätt beslut och få fram rätt materiel samtidigt som hen lär sig till nästa gång. Gud så svårt det är. Vill ju bara säga "skriv så här", "gör så här", "nu bokar jag upp möten med x och reder ut y" och så vidare. Men jag har hållit mig hyfsat hittills men visst kliar det i fingrarna att göra ett "skuggjobb" vid sidan av. Dock har jag i detta fall inte alla pusselbitar rent tekniskt och min chef har gett mig strikta order om att inte leta fram de bitarna (jo jag har letat i smyg :-) ). För han vet att då hade jag jobbat i helgen och fixat allihopa på egen hand. 

25 juni 2014

Lade en "bok" på posten

Igår kom jag mig för att göra en grej som jag tänkt länge. Jag skrev ut allt jag skrev på #camino2013 och stoppade in i en pärm. Den pärmen skickade jag idag till min mormor så hon kan få läsa om min resa. Hoppas hon blir glad. Berättelsen är med bilder 372 A4-sidor.

Den kan kortas ner något för nu ligger det dubbla bilder på vissa grejer, dels instagrambilden och dels kamerabilden. Detta för att när jag skrev blogginläggen på mobilen så lade jag in instagrambilderna där och sen när jag kompletterade med foton plockade jag aldrig bort IG-bilden. I bloggen gör det inte så mycket men i utskriftsversionen är det nog bra om jag ids göra den gallringen. Har en del språk att gå igenom också och sen hörde jag att en delsträcka fått helt fel längd måste bara leta reda på vilken det var, saknades en mil eller så.

Om någon är intresserad av att läsa det som PDF/DOCX så är det bara att hämta hem. Men som sagt det är blogginläggen och ingen språklig korr är gjord. Det mesta är skrivet på en mobil liggandes med mobil och huvud under ett täcke på natten i ett härbärge :-)

(The whole text as a .doc without pictures for translation)

24 juni 2014

Vissa dagar är sämre än andra

Jag måste nog ta tag i den där PMS:en. Flippade ur totalt på en grej på jobbet idag och typ skrek åt chefen. Suck, blir så less. Borde ha en dumstrut vissa dagar.

23 juni 2014

Ibland önskar jag att jag var en nolla, ett lallande troll...

Det absolut värsta med att vara rätt bra (eller rättare sagt jävligt bra) på det man gör är att man får städa upp efter andra med motiveringen att då blir det ordentligt.Mitt eget jobb är det inte så noga att jag hinner med, det kan jag tydligen sköta på kvällar och helger. Hej väggen!

Fan 2,5 veckor kvar till semestern, det är en evighet och sen är den bara 5 veckor lång, känns som jag skulle behöva ett år typ. Ja just det jag sökte ju tjänstledigt för att plugga ett år men tji fick jag, inget ledigt. Men har å andra sidan inte fått svar från utbildningen heller om jag kommit in. Blir spännande att se och se vilket beslut jag då tar, hur modig är jag?

Mvh. en mycket trött trygghetsnarkoman.

22 juni 2014

Planering planering planering och lite tight med tid

Ägnar min lediga tid till att försöka pussla ihop en camino på alldeles för kort tid känns det som. 44 mil på 12-14 dagar låter inte så tight tills man ser höjdkurvorna för sträckorna. Måste nog leta fram liknande sträckor på Camino Francés och Inglés för att se vad jag höll för hastighet/distans per dag där. Nackdelen med de sträckor jag vill gå nu är dessutom att härbärgena ligger ganska glest så antigen får man gå kort eller långt.

Planen ser ut så här just nu:
StageFromToStage distanceTotal distanceAverage per day
1LeónBuiza414141.00
2BuizaCampomanes39.180.140.05
3CampomanesOviedo40120.140.03
4OviedoVenta del Escamplero41.4161.540.38
5Venta del EscampleroSalas34.9196.439.28
6SalasBorres33.5229.938.32
7BorresLa Mesa31.4261.337.33
8La MesaPadrón42303.337.91
9PadrónCastroverde31.3334.637.18
10CastroverdeSan Román da Retorta39.6374.237.42
11San Román da RetortaArzúa41.2415.437.76
12ArzúaSantiago39454.437.87
13EXTRA DAY
14EXTRA DAY (BACK TO MADRID)


Exempelvis ser slutet på dag 1, början på dag 2 ut så här:

Det är som backen upp mellan Augapesada och Alto Mar do Ovellas på vägen ut till Finisterre fast 7 km långt istället för 2 km långt och den backen var jobbig++. Eller som Herreíra till O'Cebreiro som gick från 705 möh till 1300 på 8,1 km det var inte heller helt ojobbigt. Men som tur är ser det inte riktigt ut så överallt.

Rekommenderat är 4 dagar på Camino del Salvador, 11 dagar på Camino Primitivo och sen 2-3 dagar på Camino Francés. Så totalt 16-17 dagar vilket gör att min kapning till 14 dagar är långsammare än skillnaden mellan rekommenderad tid på Camino Francés mot vad jag gjorde. Så det borde vara görbart om jag planerar om och använder alla 14 dagarna. Camino Francésdelen vet jag att det går att gå på 2 dagar. 4 dagar på Camino del Salvador som rekommenderat ger 8 dagar kvar till Primitivo vilket är då 3 dagar snabbare vilket gör att ca 8-9 mil måste smetas ut på dessa dagar vilket borde ge mig lagom längd på sträckorna trots alls för de rekommenderade är 2,2-3 vilket är korta sträckor tycker jag.

Resemässigt har jag några laternativ som just nu ser ut så här:
FromStartToEndTransportationPrice
June 31Luleå6:20Stockholm7:40Flight SK0012912 SEK
June 31Stockholm10:00Frankfurt12:15Flight SK3671
June 31Frankfurt13:15Madrid15:50Flight SK3695
June 31Madrid16:45León21:15Alsa Bus25.98€
August 14Santiago de Compostela23:30
August 15Madrid7:30Alsa Bus60.67€
ALTAugusti 15Santiago de Compostela6:45Madrid8:00Flight IB 3895 1536 SEK
August 15Madrid12:20Stockholm16:10Flight SK18562090 SEK
August 15Stockholm17:55Luleå19:10Flight SK016

21 juni 2014

Bagageluckeloppis på Gruvberget i Boden

Vi ser över möjligheterna att ha försäljningsbord på verandan också.


Det tog mig typ hela dagen att rita den där bilen, ingen karriär som tecknare i framtiden direkt.

20 juni 2014

Samtal med en tiggare

Idag utanför ICA satt en ganska ung tjej. I blåsten och kylan denna midsommarafton gick festklädda människor i för tunna kläder bara förbi, de tittade inte ens på henne trots hennes hej!

Jag studerade människorna på håll medan jag låste bilen och letade fram en 50-lapp ur väskan, hade för en gångs skull kontanter. Satte mig ner på huk bredvid henne, gav henne mina pengar och sa att hej, varsågod. Frågade om hon hade fått äta något idag och fick ett nekande svar. Frågade vad hon ville ha, om hon ville följa med in. Men hon vågade inte komma med in då hon blivit utslängd en gång idag. men något varmt vore snällt.

Det enda varma som finns att få tag på på ICA är en varmkorv så då sa jag att det köper jag med mig på vägen ut. Väl inne i affären malde det i huvudet, fasiken det är midsommarafton, vi köper galet mycket mat som alla högtider i Sverige och här sitter en ung kvinna utanför ICA och tigger denna dag, utan att ha ätit. Köpte med mig bröd, ost, frukt och lite korv samt potatis, äh det är ju en högtid så en kärleksmums och en fanta slank ner oxå. Köpte varmkorven, en bulle och en kopp kaffe till henne och gick ut.

Satte mig bredvid henne och började prata, hon är från Rumäninen, har en Master i turismadministration men kan inte få ett jobb där hemma. Har ett barn att försörja och som så många andra hitlurad om att det finns jobb men blev mre eller mindre dumpad i Luleå. Vågade inte riktigt luska i det där om någon tar en del av hennes pengar eller inte. Hon såg inte nervös ut över att prata med mig. Jag började fundera lite på hur det kommer sig att hon sitter utanför ICA i Boden när hon säger att hon bor i en bil i Luleå (hon kunde ta emot maten men potatisen hade hon ingen nytta av då hon inte har någonstans att laga mat). Att pendla mellan orterna borde ju kosta en del och med tanke på hur lite de brukar få ihop på en dag så känns det ju lite konstigt. Eller är de flera som delar på en biltur till och från Luleå för att Luleå är överetablerat?

Hon pratade om att hon måste kunna skicka hem pengar till sitt barn så de inte blir vräkta, hon var stressad över att ICA stänger redan kl 18 idag dvs 4 timmar före vanlig tid. Hon berättade om hur förnedrande det är att sitta utanför affärer och tigga men att det i alla fall ger mer än att vara arbetslös hemma där det inte finns något stöd.

Hon pratade en utmärkt engelska och är villig att ta vilket jobb som helst, har fått hjälp av kyrkan i Luleå att ansöka om ett personnummer/samordningsnummer så att hon sen kan bli registrerad som jobbsökande.

Jag ser ingen anledning till att tvivla på hennes historia och känner en stor sorg över att det skall vara sådan misär i vissa länder men blir givetvis nyfiken på hur man hamnar här i norr. Hoppas hon kan hitta sig ett jobb och framför allt en anständigt boende.

19 juni 2014

Nix och klipp

Idag fick jag veta att jag inte kommer få tjänstledigt i år för studier. Nästa vecka kommer beskedet om jag kommit in eller inte. Men jag tror knappast jag kommer att ha råd att säga upp mig för att plugga. Det kryllar inte direkt med jobb här uppe.

Tröstade mig med fika på stan med Herman och sen klippte jag topparna på håret som hade börjat bli lite trassligt. Vågade gå till en lärling igen, denna var duktig, lyssnade och fixade till håret ett steg närmare ett jämnlångt hår utan uppklipp. Men det kommer ta minst ett år till innan jag är tillbaka där jag vill vara med håret. Det måste få chans att återhämta sig efter det massiva håravfallet i fjol innan jag ens tänker tanken att ha någon uppklippning. Hon klippte även av det rakt där bak istället för typ en lock som var lite längre än övriga på mitten samt klippte in det förhatliga avklippta framför öronen. Så mycket bättre nu trots bara 1-2 cm borta. Nu skall det som sagt få tjockna lite och växa några cm till innan jag är nöjd.

18 juni 2014

Hosta

Har fått en sjukt jobbig hosta. Hoppas verkligen den försvinner snabbt. Känns dom jag har något i halsen hela tiden. Så störande. Extra jobbigt idag med en massa möten och telefonmöten.

17 juni 2014

Som det kan bli

Idag gick jag från jobbet 1,5 timme för tidigt för att hinna med att åka till Boden, hämta Vincent, åka till Sävast och vara en av chaufförerna till bortamatchen på Bergnäset i Luleå. 

När vi skulle åka från Sävast visade det sig att vi hade 2 eller om det var 3 extra bilar med oss för de ville se matchen. Barnen packade in sig i dem oxå så jag skjutsade endast mitt efter barn (han ville det så vi kunde styra hemåkandet själva). 

Vincent skulle inte ens spela denna match. Bara vara reservmålvakt. 

Vi hade fått info om att matchen skulle börja kl 18 och vi var nog där 1705. Vi föräldrar satte oss på en bänk vid fiket. Strax innan 18 tyckte vi det var lite underligt att inte BAIK värmde upp. Det började regna och jag kollade BAIKs laget.se-sida och där stod det matchstart kl 19. Men åhhh här satt vi i kylan sen en timme tillbaka och så börjar inte matchen förrän om en timme. Nå ja vi överlevde och bänkade oss på läktaren i regnet. Jag satt under mitt paraply med en filt om benen. Men varmt var det ju inte. 

Bredvid mig fick jag en lillebror till en spelare, snart 3 år gammal. Frågvis som få, pillade på allt. Han gjorde så jag missade alla 3 mål vårt lag gjorde. Ena stunden var det för att han klickade loss på alla knappar på min klocka, andra att jag skulle säga färgen på pärlorna i min Frälsarkrans och vid sista målet lekte han tittut med min filt. 

Så där satt jag och frös i regnet, tagit ledigt från jobbet trots att det inte hade behövts, kört till Bergnäset fastän det fanns andra att åka med för sonen, min son spelade inte och jag missade alla målen. 

Sen åkte jag och sonen på Mc Donald's för snabb middag. Fick bröd med tapioca i. Nu klåda i hela munnen och lätt svullen. 

En toppenkväll! Nu har jag nackspärr och sambon som har lunginflammation skall göra sitt bästa för att mjuka upp mig lite. 

Ont i halsen har jag också men det kan bero på tapiocan :-(

16 juni 2014

En sorglig historia

Ikväll såg jag på dokumentären Penthouse North om Agneta Eckemyr och hennes våning i NY. Gjord av Johanna St Michaels. Hon berättar historien om ett Liv, en kamp och om att åldras.

Idag i bilen hem hörde jag en låt av någon av de "gamlingar" som varit med i Så mycket bättre. Började fundera på hur det kan vara att vara firad stjärna och sen upptäcka att man får allt mindre och mindre uppmärksamhet. Ha lagt sig till med en livsstil som man längre inte har rad med. Kanske behöva låna pengar, tigga bland vännerna eller sälja av sina saker. Försöker man leva på gamla meriter och klänga sig fast i en tid som varit, ett liv man inte har? Att fortfarande vara relevant.

Det är precis det som händer Agneta, hon har en fantastisk våning som blev hennes efter en skilsmässa. Men nu står hon där med en hyra på $2500 i månaden och ingen som helst inkomst. Efter modellande och filmroller satsade hon på en karriär som designer, lyckad verkar det som. Men allt har sitt slut och hon säljer snart inga plagg. Hon börjar få problem med att hålla lägenheten i ordning, börjar tappa minnet och får diabetes under tiden dokumentären spelas in. En dokumentär som skulle handla om hennes syn på skönhet mm. men blev mer om kampen om att få bo kvar i lägenheten. Den desperata jakten på pengar.

Det är en sorglig historia. Men också intressant om att få höra om hur en ung flicka åker till NY och tar sig fram. I filmen pratas det om ett manus hon skrivit om sitt liv, det blev aldrig någon film av det men några scener spelas upp i filmen. Vilket liv hon verkar ha levt.

Som ung var hon verkligen bildskön och i dokumentären finns klipp där den där skönheten tittar fram. När ett hopp tänds eller annat positivt inträffar. Då strålar det om henne igen.

Efter 40 år i lägenheten tvingas hon flytta, efter ett vräkningshot lyckas hon i alla fall bli utköpt och flyttar hem till Sverige. Eftertexterna gör allt än mer sorgligt. En svår sjukdom drabbar henne, jag som hade hoppats på ett lyckligt slut där hon kan njuta av livet vid havet.

15 juni 2014

Skatteåtebäringen skall gå till friluftssaker eller hur?

Idag har jag köpt 2 par nya injinji tåstrumpor (liner), 1 ny Houdini Airborn Zip W (borde beställt en till för den är ur produktion och jag har bara hittat en liten fiskebutik som har den kvar men den är lite för dyr för det), 2 caminoböcker och 2 nya Macabikjolar, en röd och en grå 3 Smartwool W's PhD Outdoor Light Crew. Kommer säkert på flre bra-att-ha-saker att spendera min skatteåterbäring på nästan 15000 på.

Det tenderar att bli sen här typen av grejer varje år. I år måste jag nog även slänga in en cykel där men den använder man ju oxå ute i alla fall.