06 oktober 2008

Psykadeliskt värre

Hjälp venoferinjektionen gav en mysko biverkning jag har synrubbningar som gör att vänster sida ritar upp mönster som påminner om de mysko som Windows mediaspelare brukar visa. Hmm undra om det rör sig i takt med musiken om jag slår på lite sådan.


Ungefär så här såg det ut men mer gult.

Syndstörningar Synstörningar är inte en av alla de biverkningar som venofer har så det kanske beror på något annat. Medan jag skriver detta har det lättat lite, har hållt på ca 30 minuter.


Läs även andra bloggares åsikter om , ,

3 kommentarer:

Åse sa...

Oj vad läbbigt med synrubbningar. Är du säker på att det är från Venofer som du fått det? Obehagligt! Hoppas de försvinner snart.

Béatrice sa...

Det höll på ca en timme. Antingen har det försvunnit nu eller så har jag vant mig :-)

Ingen aning om det kom av mitt venofer men har aldrig haft så förut. Påminde lite om hur några jag känner beskrivit sin migrän men när jag får migrän så får jag bara tunnelseende. Nu var det ett gult/transparent mönster som rörde på sig i vänster synfält hela tiden, det var som om det låg framför skärmen jag tittade på.

Göran sa...

"Syndstörningar"

Bästa nyordet på flera dar! Tack!! (: